توصیه های پزشکی
توصیه های پزشکی و بهداشتی«
توصیه های پزشکی و بهداشتی
حوزه :
موضوع :
عنوان :
سوال :
حوزه : سلامت عمومي (همه گروهها)
موضوع : بهداشت فردي
عنوان : بهداشت دهان- شستشو و خوش بو کردن
253) سوال : اصول استفاده از دهانشويه ها چيستند؟
توصیه : نکات مهم در رابطه با دهانشويه ها و استفاده از آنها، در ذيل ليست شده اند.
fjrigjwwe9r3tblRecommendation:Result_Question
fjrigjwwe9r0tblRecommendation:Result_Question
fjrigjwwe9r1tblRecommendation:Result_Question

 

1- معمول‌ترين عوامل جرم‌زداي موجود در دهان شويه، شامل اين موارد است: فنل، آمونياک، الکل، روغن‌هاي فرار و ترکيبات يد.

2- از مهم‌ترين نکات درباره دهان‌شويه‌ها اين است که استفاده نابجا از آنها ممکن است موجب پنهان‌سازي و در نتيجه تاخير در درمان بيماري‌هاي حاوي مانند التهابات شديد لثه و عفونت‌هاي چرکي دهان و لثه شود

3- در صورتي که پس از مسواک‌‌کردن کامل، بوي بد از دهان خارج شود، تشخيص بيماري‌هاي لثه ارزش دارد. در اين شرايط نبايد آن را با دهان‌شويه‌هاي معطر پوشاند و بايد به دندانپزشک مراجعه کرد.

4- در برخي دهان‌شويه‌ها، فلورايد، ماده اصلي و در برخي ديگر جزيي از فرمولاسيون دارويي براي پيشگيري از پوسيدگي دندان است

5- برخي دندانپزشکان براي درمان کمکي انواعي از بيماري‌هاي دهان و دندان يا پاک‌سازي و بهبود پس از جراحي‌هاي دهان و دندان، دهان‌شويه‌هاي حاوي آب اکسيژنه يا سرم شستشو تجويز مي‌کنند.

6- مصرف درازمدت دهان‌شويه‌هاي اکسيژنه موجب تحريک بافت نرم، از دست رفتن کلسيم سطوح دندان‌ها و رويش موهاي سياه روي زبان مي‌شود.

7- اتيل پيريدينيوم از محلول‌هاي دهان‌شويه است که براي ضدعفوني يا خوش‌بو کردن دهان، مي‌توانيد 20 قطره از محلول را در نصف فنجان آب حل کنيد و هر سه ساعت، دهان را با آن بشوييد.

8- کلرهگزيدين از محلو‌ل‌هاي دهان‌شويه است که مي‌توانيد روزي دو بار صبح و شب پس از مسواک‌زدن مقداري از آن را به مدت 30 ثانيه در دهان بگردانيد. اين محلول براي ضدعفوني‌کردن و التيام بخشيدن به التهاب‌هاي لثه و زخم‌هاي مخاطي دهان مانند آفت به کار مي‌رود.

9- براي تاثير بهتر دهان‌شويه‌ها، پس از استفاده‌کردن تا پنج دقيقه از شستن دهان و نوشيدن مايعات پرهيز کنيد.

10- تهوع، استفراغ، دردهاي شکمي، تنگي‌نفس و اختلال هوشياري از عوارض بلع اتفاقي کلرهگزيدين و ستيل پيريدينيوم است که بايد بلافاصله با مرکز فوريت‌ها تماس گرفت.

11- مصرف دهانشويه براي کودکان زير 6 سال ممنوع است.

12- گروهي از دهان‌شويه‌ها در استفاده طولاني‌مدت ممکن است اثرات جانبي مثل تغيير رنگ دندان‌ها و زبان و تغيير حس چشايي را ايجاد کنند، بنابراين دهانشويه‌ها را بدون تاييد پزشک، طولاني‌مدت مصرف نکنيد.

13- اگر بعد از مصرف نوع خاصي از دهانشويه، حالت‌هايي مثل جوش‌هاي کوچک، کهير و خارش و قرمزي در دهان و لب‌هاي شما به وجود آمد، استفاده از دهانشويه را قطع کرده و با پزشکتان مشورت کنيد زيرا ممکن است به اين نوع از دهانشويه‌ آلرژي داشته باشيد.

استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع Ipezeshk.com مجاز است.
 
1
 
آشنایی با آی پزشک
درباره آی پزشک
درباره آی پزشک
جستجو در آی پزشک
 
تماس با آی پزشک
وب سایت : www.IPezeshk.com
آدرس ایمیل : info@IPezeshk.com
 
بالا