توصیه های پزشکی
توصیه های پزشکی و بهداشتی«
توصیه های پزشکی و بهداشتی
حوزه :
موضوع :
عنوان :
سوال :
حوزه : سلامت عمومي (همه گروهها)
موضوع : بهداشت فردي
عنوان : بهداشت دندان- مسواک
273) سوال : مراقبت از دندان در نبود مسواک چگونه مي تواند صورت گيرد؟
توصیه : در موارد خاص و بسيار موقت، ميتوان در غياب مسواک از جايگزين هايي استفاده کرد که به نوعي بتوان گفت حداقل مراقبت را براي دندانها در اين شرايط فراهم آورد. لازم به ذکر است که هيچکدام از شيوه ها جايگزين دايمي مسواک نمي توانند باشند. اين موارد مي تواند شامل جويدن آدامس هاي بدون قند (براي برداشتن باقي مانده مواد غذايي از لابلاي دندانها)، خوردن مواد غذايي چون سيب (بصورت گاز زدن)، پنير (براي خنثي کردن اسيد ناشي از باکتري ها) و آجيل (از طريق توليد مواد قليايي) و نيز استفاده از دهانشويه باشد.
fjrigjwwe9r0tblRecommendation:Result_Question

- جويدن آدامس بدون قند مي‌تواند تا حدودي کار مسواک را انجام بدهد و موجب مي‌شود باقي‌مانده‌هاي غذا از لابه‌لاي دندان خارج شوند و در نهايت اگر از نوع نعنايي باشد دهان را خوشبو مي‌کند. البته بايد بياد داشت آدامس جويدن يک کار موقتي است و فقط موقعي کمک‌کننده است که نياز فوري به مسواک داريد.  جويدن آدامس سبب افزايش ميزان ترشح بزاق در دهان مي شود . اين بزاق نقش شستشو دهنده دندان ها پس از غذا را بر عهده دارد و تکه ها و خرده هاي غذايي را از سطح دندان ها پاک مي کند. همچنين بسياري از آدامس ها حاوي مواد قليايي هستند که اسيد ناشي از باکتري هاي پوسيدگي زا را خنثي مي کنند. در ضمن آدامس هاي داراي فلورايد که جديدا به بازار عرضه شده است خود باعث افزايش استحکام و مقاومت مينا در برابر اسيد ها مي شوند. درنظر داشته باشيد که حتما از آدامس هاي بدون قند استفاده نماييد.

 

- دهان شويه ها نيز مي توانند براي شستشوي دهان و رفع بخشي از اثرات باکتريهاي دهان بر مواد غذايي موثر باشند.

 

- ديگر جايگزين هاي موقت براي مسواک و خميردندان عبارتند از بعضي مواد غذايي که مي توانند از پوسيدگي دندان ها جلوگيري کنند و در موارد اورژانس که دسترسي به مسواک و خمير دندان ممکن نيست، مي توانند جايگزين مسواک و خميردندان شوند. بعضي از اين مواد غذايي عبارتند از:

آجيل: پس از مصرف غذا و تجزيه آن توسط باکتري هاي موجود در دهان، اسيدي توليد مي شود که منجر به حل شدن مواد معدني دندان و پوسيدگي دنداني مي شود. ولي اگر شما پس از صرف غذا دسترسي به مسواک نداشتيد، مي توانيد آجيل مصرف کنيد. آجيل در دهان مواد قليايي توليد مي کند که اسيدهاي حاصل از باکتري ها را خنثي مي کند و از پوسيدگي دنداني جلوگيري مي کند.

پنير: مصرف پنير مي تواند از پوسيدگي دندان جلوگيري کند. لذا بهتر است پس از هر وعده يا ميان وعده غذايي، مقداري پنير نيز مصرف شود تا اسيد ناشي از باکتري ها را خنثي کند. توصيه مي شود که مصرف پنير با گردو همراه باشد تا کاهش فسفر بدن بر اثر خوردن پنير جبران شود. خوردن پنير به عنوان دسر بعد از غذا از پوسيدگي دندان‌ها جلوگيري کرده و به ترميم سطح دندان‌ها نيز کمک مي‌کند، چون پنير ميزان تخريب مواد معدني در ميناي دندان را کاهش مي‌دهد و اسيدهاي تشکيل دهنده پلاک‌ها را خنثي مي‌کند و در عين حال بزاق دهان را افزايش مي‌دهد که براي پاکسازي قند داخل فضاي دهان مفيد است. اين خاصيت به علت وجود کلسيم و فسفر مي‌باشد که اين مواد معدني در کنار ميناي دندان قرار گيرد.

سيب: مصرف سيب، اثري مشابه مسواک زدن در تميزي دندان‌ها مي تواند داشته باشد، مصرف سيب مي‌تواند به تميزي دندانها کمک کند اما نمي‌تواند جايگزين مسواک ‌زدن شود البته اگر نخ دندان و مسواک در دسترس نباشد مي‌توان از سيب براي تميز کردن دندانها استفاده کرد.

قهوه، چاي و سبزي هاي خشک: بوي بد دهان يکي از دلايلي است که خيلي ها براي رفع آن دست به دامان مسواک و خمير دندان مي شوند. اگر دسترسي به مسواک و خمير دندان نداشتيد، ميتوانيد يک فنجان قهوه يا چاي بنوشيد يا سبزي هاي خشک و معطر مانند نعناع را در بجويد، مولکول هاي خوش بويي که از اين سبزي ها در دهان پراکنده مي شود، دهان شما را خوشبو مي کنند. 
استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع Ipezeshk.com مجاز است.
 
1
 
آشنایی با آی پزشک
درباره آی پزشک
درباره آی پزشک
جستجو در آی پزشک
 
تماس با آی پزشک
وب سایت : www.IPezeshk.com
آدرس ایمیل : info@IPezeshk.com
 
بالا