مغز و اعصاب«مقاله«
 
سندرم توره (تورت)
 
گروه : مغز و اعصاب

به تيک‌‌ها‌ي حرکتي و سپس تيک‌‌ها‌ي صوتي به علت درگيري هسته‌‌ها‌ي قاعد‌ها‌ي مغز سندرم توره مي‌‌گويند. شروع اين اختلال قبل از 16 سالگي و معمولاً در 5 سالگي است.

 
آتروفي (تحليل عضلاني ناشي از سن)
 
گروه : مغز و اعصاب

آتروفي عضله به معني لاغر و ضعيف شدن عضله است. آتروفي عضله مي‌‌تواند به دنبال کاهش جريان خون به عضله و يا فلج شدن اعصاب حرکتي عضله و يا استفاده نکردن طولاني‌مدت از عضله ايجاد شود.

 
آرتريت تمپورال
 
گروه : مغز و اعصاب

آرتريت تمپورال نوعي اختلال است که در آن شريانهايي که خون را به سر و مغز مي رسانند، دچار آسيب شده يا ملتهب مي شوند .بنابراين خونرساني به مغز دچار اختلال مي شود. اگر چه اين حالت معمولا در شريان هاي سر اتفاق مي افتد، اما در هر يک از شريان هاي موجود در ساير نقاط بدن نيز ممکن است رخ دهد.

 
آفازي (اختلال تکلم)
 
گروه : مغز و اعصاب

آفازي اختلال تکلم و از دست دادن آن بعد از به دست آوردن آن است تکلم يکي از اعمال پيچيدة مغزي مي باشد که منطقة وسيعي در مغز اين عمل پيچيده را انجام مي دهند. در 95 درصد موارد مرکز تکلم در نيمکره چپ مغز واقع شده است. اگر در سنين قبل از دبستان منطقة تکلم آسيب ببيند، مرکز تکلم از نيمکرة چپ به نيمکرة راست منتقل مي شود.

 
آلزايمر (نسيان - فراموشي - اختلال حافظه)
 
گروه : مغز و اعصاب

آلزايمر يک بيماري پيشرونده مغزي با زوال تدريجي حافظه و ديگر کارکردهاي مهم ذهني است. آلزايمر معمولترين علت دمانس (زوال عقلي) است؛ گروهي از اختلالات مغزي که منجر به از دست دادن مهارت‌هاي فکري و اجتماعي مي‌شوند و مي‌توانند زندگي روزمره فرد را تحت تاثير قرار دهند.

 
اتاکسي يا عدم تعادل
 
گروه : مغز و اعصاب

آتاکسي گروهي از بيماري‌هاي دستگاه عصبي را توصيف مي‌کند که باعث مي‌شوند افراد دچار حرکات کنترل‌نشده اندام‌ها، صورت و بدن شوند.

 
اختلال‌ تنش‌زاي‌ پس‌ از حادثه‌ (PTSD)
 
گروه : مغز و اعصاب

اختلال‌ تنش‌زاي‌ پس‌ از حادثه‌ (PTSD) نوعي‌ اضطراب‌ در افرادي‌ که‌ حادثه‌اي‌ را که‌ براي‌ اکثر مردم‌ بسيار آزارنده‌ و مضطرب‌ کننده‌ است‌ تجربه‌ کرده‌اند.

 
اختلال‌ خلقي‌ فصلي‌
 
گروه : مغز و اعصاب

اختلال‌ خلقي‌ فصلي‌ تغيير فصلي‌ خلق‌ که‌ در طي‌ فصل‌ زمستان‌ بروز کرده‌ و با آمدن‌ بهار برطرف‌ مي‌گردد.

 
اختلال‌ دوقطبي‌ (اختلال‌ شيدايي‌ ـ افسردگي‌)
 
گروه : مغز و اعصاب

اختلال‌ دوقطبي‌ (اختلال‌ شيدايي‌ ـ افسردگي‌) عبارت‌ است‌ از اختلالي‌ که‌ در آن‌ خلق‌ بيمار دچار نوسانات‌ شديدي‌ مي‌شود.

 
اختلال‌ رشد بچه‌
 
گروه : مغز و اعصاب

اختلال‌ رشد بچه‌ عبارت‌ است‌ از ناتواني‌ شيرخواران‌ يا کودکان‌ از رشد و نموي‌ طبيعي‌.

 
اختلال‌ کم‌ توجهي‌ ـ بيش‌ فعالي
 
گروه : مغز و اعصاب

اختلال‌ کم‌ توجهي‌ ـ بيش‌ فعالي‌ عبارت‌ است‌ از يک‌ نوع‌ رفتار خاص‌ در کودکان‌ به‌ طوري‌ که‌ اين‌ کودکان‌ تنها مي‌توانند براي‌ مدت‌ کوتاهي‌ روي‌ يک‌ موضوع‌ خاص‌ تمرکز کنند.

 
اختلالات تعادلي
 
گروه : مغز و اعصاب

وقتي مکانيسم راه رفتن از حالت خودکار خارج شود، اشکال در طرز راه رفتن ايجاد مي ‌شود که به اصطلاح پزشکي اختلال gait نام دارد.

 
اختلالات‌ سازگاري‌
 
گروه : مغز و اعصاب

اختلالات‌ سازگاري‌ عبارت‌ است‌ از علايم‌ احساسي‌ يا رفتاري‌ بيش‌ از اندازه‌ در پاسخ‌ به‌ يک‌ موقعيت‌ استرس‌زا در زندگي‌.

 
اسکيزوفرني‌
 
گروه : مغز و اعصاب

اسکيزوفرني‌ اغلب‌ به‌ اختلال‌ گسيختگي‌ شخصيتي‌ اشاره‌ دارد، زيرا افکار و احساسات‌ فرد مبتلا به‌ اين‌ عارضه‌ داراي‌ ارتباط‌ منطقي‌ و معمول‌ با يکديگر نيستند.

 
اغما (کما)
 
گروه : مغز و اعصاب

کما يا اغما يا کاهش هوشياري معمولاً از علايم بيماري‌هاي شديد مي‌باشد. علل آن از بيماري‌هاي عفوني مانند مننژيت، سکته مغزي، افت شديد فشار خون، کماي ديابتي، کماي اورميک، ضربه به مغز و... متفاوت است.

 
اوتيسم
 
گروه : مغز و اعصاب

اوتيسم يا درخودماندگي نوعي اختلال رشدي (از نوع روابط اجتماعي) است که با رفتارهاي ارتباطي، کلامي غيرطبيعي مشخص مي‌شود. علائم اين اختلال تا پيش از سه سالگي بروز مي‌کند و علّت اصلي آن ناشناخته‌است. اين اختلال در پسران شايع‌تر از دختران است. وضعيت اقتصادي، اجتماعي، سبک زندگي و سطح تحصيلات والدين نقشي در بروز اوتيسم ندارد. اين اختلال بر رشد طبيعي مغز در حيطه تعاملات اجتماعي و مهارت‌هاي ارتباطي تأثير مي‌گذارد.

 
تتراپلژي
 
گروه : مغز و اعصاب

فلج چهاراندام، که کوادري‌پلژي (Quadriplegia) و تتراپلژي هم ناميده مي‌شود نوعي از فلج است که در اين حالت، انسان حس و کنترل در دست‌ها و پاهاي خود را از دست مي‌دهد.

 
تومورهاي هيپوفيز
 
گروه : مغز و اعصاب

تومورهاي‌ هيپوفيز رشد غيرطبيعي‌ در غده‌ هيپوفيز که‌ باعث‌ فعاليت‌ بيش‌ از معمول‌ ساير غدد درون‌ريز مي‌گردد. تومورهاي‌ هيپوفيز ممکن‌ است‌ خوش‌خيم‌ و يا بدخيم‌ باشند، ولي‌ حتي‌ در صورت‌ بدخيم‌ بودن‌ نيز اين‌ تومورها به‌ندرت‌ به‌ ساير نواحي‌ بدن‌ گسترش‌ مي‌يابند. تومورهاي‌ هيپوفيز در هر دو جنس‌ و در همه‌ سنين‌ ديده‌ مي‌شوند، ولي‌ در سنين‌ 50-30 سال‌ شايعترند.

 
تومورهاي کارسينوييد آپودوم
 
گروه : مغز و اعصاب

اين تومور بر خلاف تصور پيشين چندان هم خوش خيم نيست . در واقع تومور هاي کارسينوئيد شايعترين تومور آهسته از تومور هاي نورواندکرين ريه که شامل تومورها با منشا سلول هاي کوچک هستند ؛ مي باشند.

 
خونريزي تحت عنکبوتيه (خونريزي ساب آراکنوئيد)
 
گروه : مغز و اعصاب

خونريزي زير عنکبوتيه‌ (تحت عنکبوتيه) يا ساب آراکنوئيد عبارت‌ است‌ از خونريزي ناگهاني در ناحيه‌ بين‌ دو غشاي پوشاننده‌ مغز.

 
12 >>
 
آشنایی با آی پزشک
درباره آی پزشک
تماس با آی پزشک
عضویت در آی پزشک
جستجو در آی پزشک
تماس با آی پزشک
وب سایت : www.IPezeshk.com
وب ایمیل : info@IPezeshk.com