معرفی بیماری ها
عمومي«بیماری ها«
عمومي
اعتياد
 
گروه : عمومي

اعتياد يک بيماري رواني، اجتماعي و اقتصادي است که از مصرف غيرطبيعي و غيرمجاز برخي مواد مانند الکل، ترياک، حشيش و... ناشي مي شود و باعث وابستگي رواني يا فيزيولوژيک فرد مبتلا (معتاد) به اين مواد مي شود و در عملکرد جسمي، رواني و اجتماعي وي تأثيرات نامطلوب بر جاي مي‌گذارد.

 
اسهال ناشي از آنتي بيوتيک
 
گروه : عمومي

برخي از کودکان به آنتي بيوتيک حساس هستند و معده آنها نميتواند آنتي بيوتيک را تحمل کند و دچار ناراحتي هاي گوارشي مي شوند مخصوصا اين مورد در کودکاني که زير دو سال هستند بيشتر ديده ميشود.

 
آنافيلاکسي
 
گروه : عمومي

آنافيلاکسي يک واکنش آلرژيک جدي است که به طور ناگهاني آغاز مي‌شود و مي‌تواند منجر به مرگ گردد.

 
آميلوئيدوز
 
گروه : عمومي

آميلوئيدوز، بيماري است که در آن پروتئين‌هاي آميلوئيد در اندام‌ها و بافت‌ها انباشته مي‌شوند.

 
پي. کي. يو (فنيل کتونوري)
 
گروه : عمومي

بيماري پي. کي. يو يا فنيل کتونوري يک نقص متابوليکي مادرزادي نادر است. اختلال اصلي در اين بيماري، تجمع اسيد آمي‌نه فنيل آلانين در مايعات بدن و سيستم عصبي است.

 
تب مديترانه‌اي فاميلي
 
گروه : عمومي

تب مديترانه‌اي خانوادگي يا (fmf) يک بيماري ژنتيکي است که با حملات راجعه تب همراه با درد شکمي ‌‌و يا درد قفسه سينه و يا درد و التهاب مفصل مشخص مي‌شود.

 
تب و تشنج
 
گروه : عمومي

تشنج ناشي از تب شايع ترين نوع تشنج در کودکان است . حدود 3تا4درصد کودکان با سن کمتر از 6 سال دچار اين نوع تشنج مي‌­شوند .

 
دوآرفيسم (کوتولگي)
 
گروه : عمومي

کوتولگي (Dwarfism) يکي از اختلالات رشد است و کوتوله به فرد بالغي گفته مي‌‌شود که قدش کوتاه‌تر از 147 سانتي‌متر باشد.

 
دوقلو‌ها‌ي به هم چسبيده
 
گروه : عمومي

دوقلو‌ها‌ي به هم چسبيده شکل نادري از دوقلو‌ها‌ هستند که در هر 40 هزارتولد، يک مورد از آنها‌ بروز مي‌‌کند. اما تنها‌ يک مورد از هر 200 هزار تولد زنده دوقلوي به هم چسبيده هستند.

 
دهيدراتاسيون (کم آبي)
 
گروه : عمومي

هيدراته شدن يعني از بين رفتن آب بدن. بنابراين زماني که آب بدن کم مي‌‌شود، بدن دهيدراته خواهد شد که بدن خطرآفرين است.

 
پروژريا يا پروگريا
 
گروه : عمومي

پروگريا (به انگليسي: Progeria) يا سندرم پروگريا(که همچنين با عنوان سندرم‌هاچينسون-گيلفورد پروگريا و سندرم‌هاچينسون-گيلفورد نيز شناخته مي‌‌شود) يک وضعيت بسيار نادر ژنتيکي است که در آن علائم و نشانه‌‌هاي پيري و کهولت در سنين بسيار کم تجلي مي‌‌نمايند.

 
سکسکه
 
گروه : عمومي

سکسکه‌ عبارت‌ است‌ از انقباضات‌ ناخودآگاه‌ و مکرر عضله‌ ديافراگم‌.

 
تعريق بدبو
 
گروه : عمومي

عرق يک پديده طبيعي و لازم بدن است که ضمن مرطوب نگه داشتن پوست، موجب دفع مقداري از مواد زايد بدن مي‌شود،‌ اما وقتي بدن مخصوصا در فصل گرم بدبو مي‌شود، آن‌وقت براي فرد و اطرافيان او غير قابل تحمل مي‌شود.

 
ترمور (لرزش دست)
 
گروه : عمومي

اگرچه لرزش دست ها مشکلي نيست که زندگي فرد را تهديد کند، اما مي تواند انجام وظايف روزانه را دشوار سازد. اگر مشکل شديدتر شود، فرد در نگه داشتن ليوان بدون ريختن نوشيدني موجود در آن، غذا خوردن به صورت عادي، اصلاح کردن و نوشتن با دستخط خوانا نيز دچار مشکل مي شود.

 
خروپف (خرناس)
 
گروه : عمومي

خروپف لرزش مجراي تنفسي و به تبع آن ايجاد صدا به خاطر بسته شدن شدن مسير هوا در هنگام تنفس به هنگام خواب است. در بعضي از موارد خروپف صداي کمي دارد ولي اکثراً ناخوشايند و بلند است. خروپف ممکن از علائم وقفه تنفسي در خواب باشد. آمارهاي متفاوتي وجود دارد اما حداقل 30% بزرگسالان و گاهي تا 50% خروپف مي‌کنند. يک تحقيق بر روي 5،713 آمريکاي نشان داد که 24% مردان و 13.8% زنان خروپف مي‌کنند که در ميان افراد بين 60 تا 65 سال به 60% (مردان) و 40% (زنان) مي‌رسد.

 
خشونت صدا
 
گروه : عمومي

خشونت صدا يک اصطلاح عمومي براي تغييرات غيرطبيعي صدا مي باشد.

 
خماري
 
گروه : عمومي

خماري حالت عمومي است که در اکثر مواقع پس از ميان رفتن اثر نشئه‌جات و يا مسکرات به فرد دست مي‌دهد. خماري را در مقابل نشئگي به کار مي‌برند و دو تضاد عيني و واقعي که عبارت از ناراحتي و خوشي است را پديد مي‌آورند.

 
درد قفسه سينه
 
گروه : عمومي

احساس درد شديد و ناگهاني در ناحيه قفسه سينه

 
درد کوليکي (قولنج)
 
گروه : عمومي

اگر نوزاد شما در زمان هاي خاصي در روز گريه مي کند و به هيچ طريقي نمي توانيد او را آرام نماييد احتمالاً مبتلا به قولنج (کوليک) شده است.

 
ديسپلازي
 
گروه : عمومي

ديسپلازي (به انگليسي: Dysplasia) يا دُش‌رويش در پاتولوژي به مفهوم گسترش غير طبيعي است. اين رشد و گسترش در سلول‌هاي غير بالغ اتفاق مي‌افتد و در نتيجه همزمان با رشد سلول، اين رشد و گسترش غير طبيعي باعث مي‌شود که در سلول‌هاي بالغ شده يک بافت غير طبيعي به‌وجود آيد.در ديسپلازي ميتوز افزايش ميابد و هسته غير منظم ميشود ديسپلازي در اثر اشعه يا التهاب مزمن بوجود ميايد گاهي قابل برگشت است و گاهي نيز به تغييرات نئوپلاستيک غير قابل برگشت تبديل ميشود و ممکن است با هيبربلازي و متابلازي باشد

 
12 >>
 
آشنایی با آی پزشک
درباره آی پزشک
درباره آی پزشک
جستجو در آی پزشک
 
تماس با آی پزشک
وب سایت : www.IPezeshk.com
آدرس ایمیل : info@IPezeshk.com
 
بالا