معرفی بیماری ها
غدد و متابوليسم«بیماری ها«
غدد و متابوليسم
بزرگي غيرطبيعي سينه‌ها (ژينکوماستي)
 
گروه : غدد و متابوليسم

ژنيکوماستي، يعني زنانه شدن سينه‌ي يک مرد که نبايد آن را با دو پديده ديگر اشتباه کرد: تجمع بافت چربي (ليپوماستي) و حجيم شدن عضلات سينه. در اين دو حالت، ژنيکوماستي، کاذب است، نه حقيقي.

 
پرکاري تيروئيد (هايپرتيروئيديسم)
 
گروه : غدد و متابوليسم

هايپرتيروئيديسم شرايطي است که در آن غده تيروئيد شما مقادير بالايي از هورمون تيروکسين را ترشح مي‌‌کند.

 
پرمويي (هيرسوتيسم)
 
گروه : غدد و متابوليسم

هيرسوتيسم، رشد زياد مو با الگوي مردانه در زنان است . هيرسوتيسم از افزايش در هورمون‌‌هاي مردانه (آندروژن‌ها) به ويژه تستوسترون ناشي مي‌‌شود. در برخي موارد نيز هيرسوتيسم به دليل نژاد يا ويژگي خانوادگي است .

 
پرولاکتينوما
 
گروه : غدد و متابوليسم

پرولاکتينوما(Prolactinoma) به شرايطي اطلاق مي‌‌شود که تومور غير سرطاني (آدنوما) در غده هيپوفيز مغز تشکيل شده و به طبع آن توليد هورمون پرولاکتين به بيش از حد نرمال افزايش مي‌‌يابد.

 
تورم غدد لنفاوي (لنفادنوپاتي)
 
گروه : غدد و متابوليسم

تورم غدد لنفاوي در بسياري موارد و بويژه در کودکان نشانه خطرناکي محسوب نمي‌‌شود،يک غده لنفاوي طبيعي توده اي نرم، لاستيکي و متحرک با قطر کمتر از يک سانتي متر و حداکثر دو سانتي متر است که معمولا تحت تاثير يک بيماري زمينه اي عفوني متورم، بزرگ و حساس مي‌‌شود.

 
تيروئيديت بعد از زايمان
 
گروه : غدد و متابوليسم

تيروئيديت ( التهاب تيروئيد ) پس از زايمان postpartum thyroiditis يک بيماري غير شايع است که طي آن غده تيروئيد ( غده اي به شکل پروانه که در قاعده گردن درست زير سيب آدم قرار دارد) که قبلاً داراي کارکرد طبيعي بود ظرف سال اول بعد از زايمان ملتهب مي شود.

 
تيروئيديت لنفوسيتي مزمن (هاشيماتو-هاشيموتو )
 
گروه : غدد و متابوليسم

تيروئيديت هاشيموتو نوعي التهاب مزمن تيروئيد است که به علت نوعي بيماري خودايمني به وجود مي‌آيد و در آن انواعي از سلول‌ها و پادتن‌ها در پاسخ ايمني دخالت دارند. اين بيماري نخستين بيماري خودايمني است که در سال 1912 به وسيله? هاکارو هاشيموتو در آلمان کشف شد.

 
سرطان پانکراس (سرطان لوزالمعده)
 
گروه : غدد و متابوليسم

پانکراس، ارگاني است که پشت معده قرار دارد. وطيف? پانکراس ترشح هورمون و شيره هاي گوارشي براي کمک به هضم غذا مي باشد. لوزالمعده يا پانکراس، اندامي اسفنجي شکل و لوله اي در پشت معده است.

 
سرطان پستان در مردان
 
گروه : غدد و متابوليسم

سرطان سينه در مردان بيماري خيلي نادري است. اين امر احتمالا مربوط به ميزان کمتر بافت پستاني و نيز اين واقعيت است که مردان مقادير کمتري از هورمونهايي همچون استروژن را که مشخص شده ايجاد سرطان پستان در زنان را تحت تاثير قرار مي‌دهد، توليد مي‌کنند. بهر حال از هر 100 مورد سرطان سينه تنها يک مورد آن در مردان مشاهده مي‌شود و در ميان يک ميليون مرد تنها 10 نفر دچار اين بيماري مي‌شوند.

 
سرطان تيروئيد
 
گروه : غدد و متابوليسم

سرطان تيروئيد عبارت است از رشد بي‌قاعده و کنترل نشده سلول‌هاي غده تيروئيد که ممکن است به نواحي اطراف تيروئيد و ساير قسمت‌هاي بدن نيز گسترش پيدا کند. سرطان تيروئيد مي‌تواند هر فردي را در هر سن و سالي درگير کند، ولي خوشبختانه با روش‌هاي درماني مخصوصي که در حال حاضر وجود دارد، مي‌توان اغلب اين بيماران را درمان کرد.

 
آديسون (هايپوکورتيکوئيديسم)
 
گروه : غدد و متابوليسم

بيماري آديسون يک بيماري نادر است که هم مردان و هم زنان را در هر سني متأثر مي‌سازد. اين بيماري تحت عنوان کم‌کاري اوليه غدد فوق کليوي نيز ناميده مي‌شود. کم‌کاري غدد فوق کليوي هنگامي به وجود مي‌آيد که غدد فوق کليوي نمي‌توانند مقدار کافي از هورمون کورتيزول توليد کنند.

 
1
 
آشنایی با آی پزشک
درباره آی پزشک
درباره آی پزشک
جستجو در آی پزشک
 
تماس با آی پزشک
وب سایت : www.IPezeshk.com
آدرس ایمیل : info@IPezeshk.com
 
بالا