معرفی بیماری ها
مغز و اعصاب«بیماری ها«
مغز و اعصاب
اغما (کما)
 
گروه : مغز و اعصاب

کما يا اغما يا کاهش هوشياري معمولاً از علايم بيماري‌هاي شديد مي‌باشد. علل آن از بيماري‌هاي عفوني مانند مننژيت، سکته مغزي، افت شديد فشار خون، کماي ديابتي، کماي اورميک، ضربه به مغز و... متفاوت است.

 
اختلالات تعادلي
 
گروه : مغز و اعصاب

وقتي مکانيسم راه رفتن از حالت خودکار خارج شود، اشکال در طرز راه رفتن ايجاد مي ‌شود که به اصطلاح پزشکي اختلال gait نام دارد.

 
اتاکسي يا عدم تعادل
 
گروه : مغز و اعصاب

آتاکسي گروهي از بيماري‌هاي دستگاه عصبي را توصيف مي‌کند که باعث مي‌شوند افراد دچار حرکات کنترل‌نشده اندام‌ها، صورت و بدن شوند.

 
هماتوم ساب دورال (خون مردگي داخل مغز)
 
گروه : مغز و اعصاب

ون مردگي داخل مغز يا هماتوم‌ ساب‌ دورال (زير سخت‌شامه)‌ به خونريزي گفته مي‌شود که‌ تجمع‌ خون‌ و لخته‌ (هماتوم‌) در زير خارجي‌ترين‌ غشا از سه‌ غشاي‌ پوشاننده‌ مغز را به همراه دارد.

 
خونريزي تحت عنکبوتيه (خونريزي ساب آراکنوئيد)
 
گروه : مغز و اعصاب

خونريزي زير عنکبوتيه‌ (تحت عنکبوتيه) يا ساب آراکنوئيد عبارت‌ است‌ از خونريزي ناگهاني در ناحيه‌ بين‌ دو غشاي پوشاننده‌ مغز.

 
خونريزي مغزي (هماتوم اپيدورال)
 
گروه : مغز و اعصاب

به طور کلاسيک، هماتوم اپيدورال به دنبال ضربه‌ها‌يي روي مي‌‌دهد که منجر به شکستگي جمجمه و دوره کوتاهي از عدم هوشياري باشد.

 
سکته مغزي
 
گروه : مغز و اعصاب

سکته‌ مغزي عبارت‌ است‌ از کاهش‌ ناگهاني خون‌رساني به‌ بخشي از مغز که‌ طوري به‌ آن‌ ناحيه‌ آسيب‌ مي‌زند که‌ نمي‌تواند به‌ طور طبيعي داراي کارکرد باشد.

 
تومورهاي کارسينوييد آپودوم
 
گروه : مغز و اعصاب

اين تومور بر خلاف تصور پيشين چندان هم خوش خيم نيست . در واقع تومور هاي کارسينوئيد شايعترين تومور آهسته از تومور هاي نورواندکرين ريه که شامل تومورها با منشا سلول هاي کوچک هستند ؛ مي باشند.

 
تتراپلژي
 
گروه : مغز و اعصاب

فلج چهاراندام، که کوادري‌پلژي (Quadriplegia) و تتراپلژي هم ناميده مي‌شود نوعي از فلج است که در اين حالت، انسان حس و کنترل در دست‌ها و پاهاي خود را از دست مي‌دهد.

 
تومورهاي هيپوفيز
 
گروه : مغز و اعصاب

تومورهاي‌ هيپوفيز رشد غيرطبيعي‌ در غده‌ هيپوفيز که‌ باعث‌ فعاليت‌ بيش‌ از معمول‌ ساير غدد درون‌ريز مي‌گردد. تومورهاي‌ هيپوفيز ممکن‌ است‌ خوش‌خيم‌ و يا بدخيم‌ باشند، ولي‌ حتي‌ در صورت‌ بدخيم‌ بودن‌ نيز اين‌ تومورها به‌ندرت‌ به‌ ساير نواحي‌ بدن‌ گسترش‌ مي‌يابند. تومورهاي‌ هيپوفيز در هر دو جنس‌ و در همه‌ سنين‌ ديده‌ مي‌شوند، ولي‌ در سنين‌ 50-30 سال‌ شايعترند.

 
دليريوم يا گيجي شديد
 
گروه : مغز و اعصاب

دليريوم عبارت است از يک وضعيت ناگهاني از گيجي (پريشاني) شديد و تغييرات سريع در مغز که بعضي اوقات با توهم و فعاليت بدني بيش از حد همراه است و بيمار حالت طبيعي و عادي ندارد.

 
ديس آرتري (اختلال تکلم يا گفتار فلجي)
 
گروه : مغز و اعصاب

ديس آرتري يا (به انگليسي: Dysarthria) نوعي اختلال تکلم حرکتي است که ناشي از آسيب به نورونها است.

 
سندرم توره (تورت)
 
گروه : مغز و اعصاب

به تيک‌‌ها‌ي حرکتي و سپس تيک‌‌ها‌ي صوتي به علت درگيري هسته‌‌ها‌ي قاعد‌ها‌ي مغز سندرم توره مي‌‌گويند. شروع اين اختلال قبل از 16 سالگي و معمولاً در 5 سالگي است.

 
صرع (اپي‌لپسي)
 
گروه : مغز و اعصاب

صَرع يا اپي‌لپسي عبارت است از مجموعه‌اي از اختلالات عصبي مزمن پزشکي يا بلند مدت که با حمله صرعي مشخص مي‌شود. اين حملات ممکن است بسيار خفيف و تقريباً غيرقابل شناسايي بوده يا برعکس طولاني مدت و با لرزش شديد همراه باشد. در صرع حملات به طور مکرر روي مي‌دهد و هيچ دليل ثابت و مشخصي ندارد، در حاليکه حملاتي را که به دلايل خاص روي مي‌دهد، نبايد به عنوان حمله صرعي تلقي کرد.

 
اوتيسم
 
گروه : مغز و اعصاب

اوتيسم يا درخودماندگي نوعي اختلال رشدي (از نوع روابط اجتماعي) است که با رفتارهاي ارتباطي، کلامي غيرطبيعي مشخص مي‌شود. علائم اين اختلال تا پيش از سه سالگي بروز مي‌کند و علّت اصلي آن ناشناخته‌است. اين اختلال در پسران شايع‌تر از دختران است. وضعيت اقتصادي، اجتماعي، سبک زندگي و سطح تحصيلات والدين نقشي در بروز اوتيسم ندارد. اين اختلال بر رشد طبيعي مغز در حيطه تعاملات اجتماعي و مهارت‌هاي ارتباطي تأثير مي‌گذارد.

 
آلزايمر (نسيان - فراموشي - اختلال حافظه)
 
گروه : مغز و اعصاب

آلزايمر يک بيماري پيشرونده مغزي با زوال تدريجي حافظه و ديگر کارکردهاي مهم ذهني است. آلزايمر معمولترين علت دمانس (زوال عقلي) است؛ گروهي از اختلالات مغزي که منجر به از دست دادن مهارت‌هاي فکري و اجتماعي مي‌شوند و مي‌توانند زندگي روزمره فرد را تحت تاثير قرار دهند.

 
آفازي (اختلال تکلم)
 
گروه : مغز و اعصاب

آفازي اختلال تکلم و از دست دادن آن بعد از به دست آوردن آن است تکلم يکي از اعمال پيچيدة مغزي مي باشد که منطقة وسيعي در مغز اين عمل پيچيده را انجام مي دهند. در 95 درصد موارد مرکز تکلم در نيمکره چپ مغز واقع شده است. اگر در سنين قبل از دبستان منطقة تکلم آسيب ببيند، مرکز تکلم از نيمکرة چپ به نيمکرة راست منتقل مي شود.

 
آرتريت تمپورال
 
گروه : مغز و اعصاب

آرتريت تمپورال نوعي اختلال است که در آن شريانهايي که خون را به سر و مغز مي رسانند، دچار آسيب شده يا ملتهب مي شوند .بنابراين خونرساني به مغز دچار اختلال مي شود. اگر چه اين حالت معمولا در شريان هاي سر اتفاق مي افتد، اما در هر يک از شريان هاي موجود در ساير نقاط بدن نيز ممکن است رخ دهد.

 
آتروفي (تحليل عضلاني ناشي از سن)
 
گروه : مغز و اعصاب

آتروفي عضله به معني لاغر و ضعيف شدن عضله است. آتروفي عضله مي‌‌تواند به دنبال کاهش جريان خون به عضله و يا فلج شدن اعصاب حرکتي عضله و يا استفاده نکردن طولاني‌مدت از عضله ايجاد شود.

 
اسکيزوفرني‌
 
گروه : مغز و اعصاب

اسکيزوفرني‌ اغلب‌ به‌ اختلال‌ گسيختگي‌ شخصيتي‌ اشاره‌ دارد، زيرا افکار و احساسات‌ فرد مبتلا به‌ اين‌ عارضه‌ داراي‌ ارتباط‌ منطقي‌ و معمول‌ با يکديگر نيستند.

 
12 >>
 
آشنایی با آی پزشک
درباره آی پزشک
درباره آی پزشک
جستجو در آی پزشک
 
تماس با آی پزشک
وب سایت : www.IPezeshk.com
آدرس ایمیل : info@IPezeshk.com
 
بالا